2014/06/26 Bezpieczeństwo IT

Rynek macierzy dyskowych dostępnych za niewielkie pieniądze ewaluuje z miesiąca na miesiąc. Rozwiązania, które do niedawna przeznaczone były tylko dla wymagających użytkowników zyskują coraz większą popularność wśród małych przedsiębiorstw. Wszystko to zawdzięczamy konkurencyjnym cenom rozwiązań oraz rosnącej świadomości posiadaczy danych cyfrowych. Ryzyko utraty danych istnieje zawsze, warto jednak zastanowić się w jaki sposób można je zminimalizować. Zastosowanie macierz dyskowej może znacząco poprawić bezpieczeństwo danych. Jakość zabezpieczeń zależy tu jednak od tego ile pieniędzy chcemy na to przeznaczyć. Macierze SAN są urządzeniami niezwykle drogimi i przeznaczonymi do użytku profesjonalnego w centrach przetwarzania danych lub dużych korporacjach. Małe firmy z reguły nie zdecydują się wydać kilkudziesięciu tysięcy złotych na najprostsze modele macierzy, pozostaje więc technologia hybrydowa – tzw. macierze NAS (Network Attached Storage). Macierze NAS w uproszczeniu podobne są do zwykłych przenośnych dysków, z tą jednak różnicą, że nie podłącza się ich do komputera, a jedynie do sieci teleinformatycznej. Jest to spore uproszczenie, gdyż dostępne są także modele posiadające wyjścia zarówno USB jak i eSATA, jednak istotą dysków NAS jest możliwość ich bezpośredniego podłączenia do sieci LAN.

Macierze te w zależności od modelu posiadają różne zabezpieczenie typu RAID (Redundant Array of Independent Disk). W najprostszych modelach jest to RAID 1 – czyli tzw. mirroring – dane zapisywane są na dwóch dyskach jednocześnie i w razie awarii jednego dysku, macierz może operować w sposób zwyczajny na dysku drugim. W bardziej zaawansowanych modelach jest to RAD 5 oraz 6, gdzie awarii może ulec więcej niż jeden dysk bez utraty danych.

Macierze są z reguły konstrukcjami wielodyskowymi. Oczywiście istnieją modele jednodyskowe, jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa ich zakup jest bezzasadny, zapewniają bowiem taki sam poziom bezpieczeństwa co zwykłe dyski zewnętrzne. Oczywiście w dalszym ciągu mają tę przewagę, że można je użytkować przez sieć, czyli na raz może się do nich podłączyć większa ilość użytkowników, jednakże to właśnie w poziomie bezawaryjności macierzy tkwi jej przewaga nad dyskiem zewnętrznym. Typ dysków zależy od możliwości macierzy – tu oczywiście jest to uzależnione od funduszy jakie chcemy przeznaczyć na jej zakup. Zwyczajowo macierze obsługują dyski komputerowe SATA, jednakże w topowych modelach NAS używane są dyski serwerowe typu SAS do zastosować produkcyjnych o zwiększonej niezawodności MTBF, zwiększonej szybkości obrotów RPM oraz krótszym czasie dostępu. W macierzach stosuje się zarówno pełnowymiarowe dyski 3.5` jak również mniejsze 2.5`. W zależności od potrzeb można zaopatrzyć się w macierz umożliwiającą wyjęcie uszkodzonego/odłączonego od tablicy RAID dysku podczas pracy (Hot Swap).

Ilość rozwiązań NAS na rynku jest porażająca w związku z czym bez fachowej wiedzy ciężko dokonać właściwego wyboru. Spośród wielu rozwiązań na uwagę zasługują te, które posiadają rozwinięty system zarządzania i monitorowania stanu macierzy. Większość systemów zarządzania macierzą to nakładki graficzne na system unixowy, są to jednak systemy tak dopracowane i intuicyjne, że zarządzanie nimi nie stwarza większych problemów. Producenci macierzy dostarczają z oprogramowaniem również wiele dodatków takich jak serwisy ftp, Cloud, etc. Większość z tych usług to zapychacze, w procesie zarządzania danymi niezbyt przydatne np. serwer multimediów, niemniej część z usług może okazać się przydatna i znacząco zwiększyć bezpieczeństwo danych. Na szczególną uwagę zasługuje nowy trend tzw. przetwarzania w chmurze. Idąc z postępem większość producentów macierzy dyskowych zaopatrzyła się już własne serwery cloudowe, w związku z czym ich produkty mogą zostać podłączone do globalnego serwera. Oznaczać to może różnorakie korzyści – począwszy od możliwości wykonywania kopii zapasowych, tudzież trzymania części danych w chmurze (najczęściej o limitowanej pojemności) , aż po dostęp zdalny poprzez serwer główny do danych zawartych na dysku nas.