2014/06/26 Urządzenia peryferyjne

Discourse on printers. Types of printers what to look for when buying

Wiadomym jest, że w dzisiejszych czasach drukarki są urządzeniami tak powszechnymi, że właściwie spotkać je można w każdym gospodarstwie domowym posiadającym komputer. Na rynku producenci prześcigają się w oferowaniu produktów posiadających coraz to ciekawsze parametry i opcje. Ponieważ wszystkie drukarki danego typu są zgoła podobne, muszą istnieć jakieś cechy wyróżniające konkretne produkty.
Najprostszy podział rozróżnia drukarki:

  • Laserowe monochromatyczne oraz kolorowe: [ Wielofunkcyjne, jednofunkcyjne ]
  • Atramentowe: [ Wielofunkcyjne, jednofunkcyjne ]
  • Stałoatramentowe / żelowe
  • Termosublimacyjne
  • Igłowe
  • Drukarki 3D
  • Drukarki specjalistyczne, przemysłowe (np. drukarki etykietowe)

Pierwszą grupą są proste drukarki laserowe. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza grupa biurowa. Warto zwrócić uwagę na to, że od pewnego czasu wszystkie drukarki w taki, czy w inny sposób obsługują kasety z tonerem zamiennym. Tonery oryginalne, zalecane przez producenta zapewniają100% kompatybilność, kosztują jednak często ponad dwukrotnie więcej. Wszystko oczywiście zależy od pojemności kasety – w małych drukarkach zawarty jest toner mogący przedrukować około 1500 stron, podczas gdy w drukarkach sieciowych pojemność pojemnik sięga 8000 stron.

Drukarki laserowe monochromatyczne są zdecydowanie najtańsze w eksploatacji przy założeniu konieczności ciągłego ich użytkowania. Zasada jest taka, że im większa pojemność pojemnika z tonerem tym koszt wydruku jednej strony niższy. Drukarki te z reguły posiadają najszybszy wydruk. Technologia polega na zgrzewaniu proszku (tonera) na nośnik poprzez bęben oraz laser mający zadanie grzewcze. Drukarki laserowe do zastosowań domowych nie potrzebują dodatkowych opcji. Najczęściej podłączone są do komputera – hosta poprzez kabel USB. Inaczej ma się sprawa z drukarkami do pracy grupowej – nie tylko muszą one dawać możliwość pracy w sieci (interfejs LAN oraz coraz popularniejszy interfejs WIFI) ale również możliwość oszczędności papieru poprzez moduł dupleksera. Przeciętna drukarka laserowa do zastosowań domowych drukuje z prędkością 15 stron na minutę, przy miesięcznym cyklu drukowania max 5000 stron. Drukarka do zastosowań sieciowych posiada prędkość drukowania na poziomie 30 stron na minutę przy cyklu miesięcznym 50000 stron. Koszt drukarki domowej około 300 zł, natomiast drukarki do pracy sieciowej około 1500 zł. Należy zauważyć, że drukarki sieciowe posiadają większe podajniki papieru, więcej pamięci własnej, własne printservery dzięki którym możliwa jest konfiguracja oraz podejrzenie stanu materiałów eksploatacyjnych urządzenia poprzez interfejs www, oraz większe kasety z tonerem.

Drukarki wielofunkcyjne to najczęściej moduły skanująco faksujące lub pełnowartościowe kserokopiarki. Te pierwsze posiadają najczęściej ograniczone zasoby tonera wystarczające na przedrukowanie 1500 stron, nadrabiają to natomiast funkcjonalnością skanera oraz faksu. Są przy tym tanie, chociaż koszty eksploatacji są niewspółmiernie wysokie w odniesieniu do kosztu urządzenia. Z kolei zakup kserokopiarki laserowej formatu A4 to koszt rzędu kilkunastu tysięcy, natomiast koszt wydruku jednej strony jest najbardziej opłacalny przy kasetach z tonerem pojemności wystarczającej na zadrukowanie 15000 stron. Ponadto nowoczesne kserokopiarki posiadają wszelkie sieciowe udogodnienia co drukarki do pracy grupowej m.in. możliwość sprawdzania stanu materiałów przez stronę internetową, kontrola zadań, bardzo szybki wydruk. Dodatkowo możliwość skanowania do maila dokumentów pdf itd. W firmie gdzie ilość dokumentów kserowanych i drukowanych idzie w tysiące warto postawić na sprawdzoną kserokopiarkę np. Kyocera z rodziny Taskalfa. Dla mniej wymagających polecamy drukarki sieciowe np. HP LaserJet Pro 400, z kolei do domu i małych biur z pojedynczymi komputerami – małe drukarki z kartami WIFI np. Brother HL 2135W. Kolorowe drukarki laserowe to już zupełnie inna bajka – wymiana kompletu tonerów (oryginalnych) może przekroczyć nawet dwukrotnie wartość urządzenia, dlatego należy szczególną uwagę zwrócić na dostępność zamienników oraz ich cenę. Trzeba pamiętać, że w tym przypadku niezbędny jest zakup 4 pojemników z tonerem – żółtym, purpurowym, niebieskim oraz czarnym. Poza cenami tonerów drukarki te posiadają te same funkcje co drukarki monochromatyczne. Podobnie ma się rzecz z kolorowymi kserokopiarkami. Należy zwrócić uwagę na to, że oprócz tonera elementem zużywającym się jest bęben, wymieniany średnio po 20000 stron. O ile w monochromatycznej drukarce mówimy o 1 bębnie, to w przypadku drukarek kolorowych bęben znajduje się przy każdym z 4 tonerów.

Drukarki atramentowe są bardzo często zakupywane do potrzeb gospodarstwa domowego. Potencjalnych nabywców kusi niska cena oraz fakt drukowania w kolorze. Niestety im tańsze urządzenie tym droższe tusze. Tu również niezbędny jest zakup kilku pojemników (zależnie od producenta może to być od 3 do 6 i więcej pojemników). Zwrócić należy uwagę, że atrament nie jest najbardziej oszczędnym z materiałów i najczęściej standardowe pojemniki wystarczają na wydrukowanie jedynie kilkuset stron. Inaczej ma się rzecz z droższymi drukarkami atramentowymi – które mogą posiadać bardzo duże wkłady z tuszem przy niskim koszcie zakupu. To w połączeniu z funkcjami sieciowymi sprawia, że można się zastanowić nad zakupem o ile interesuje nas lepsza jakość wydruku zdjęć i broszur. Dodatkowo drukarka atramentowa nie używa zgrzewania jako utrwalacza, co zwiększa paletę możliwych do użycia nośników. Ponadto w drukarkach atramentowych istnieje możliwość używania potężniejszej gramatury papieru. Wynika to poniekąd z ich konstrukcji – mniejszej ilości wałków na które musi się nawinąć nośnik, lub nawet prostego przebiegu papieru. Jest to szczególnie użyteczne w przypadku drukowania na kartonie dyplomów i kart okolicznościowych. W przypadku drukarek atramentowych również zainteresowaniem cieszą się urządzenia wielofunkcyjne – są one jeszcze tańsze od klasycznych drukarek i oferują skanowanie i kserowanie w cenie. Tanie drukarki atramentowe mają jednak istotną wadę. Szybkość wydruku na poziomie do 10 stron/minutę w zwykłej jakości roboczej. To sprawia, że nadają się jedynie do zadań sporadycznego, niespiesznego drukowania. Na cenę drukarki atramentowej bardzo duży wpływ ma maksymalny rozmiar nośnika, jaki można zastosować. Standardem jest papier formatu A4. W przypadku papieru A3 należy liczyć się ze znacznym wzrostem ceny urządzenia.

Kolejnym typem, a raczej podtypem drukarek atramentowych są drukarki żelowe lub też stałoatramentowe. W chwili obecnej produkuje je niewiele firm m.in. Xerox oraz Ricoh. Konstrukcyjnie drukarki te dziedziczą wszystkie zalety klasycznych drukarek atramentowych. Różni je jedynie materiał drukujący. Barwnik posiada postać żelu, który ma tę przewagę nad atramentem, że zdecydowanie szybciej zasycha. Żel jest dostępny w kartridżach w których wystarcza na zadrukowanie 3000 stron. W przeliczeniu koszt wydrukowania jednej strony jest wyższy od wydruku drukarki atramentowej, ale wydruk posiada kilka zalet – żel szybko zasycha i jest przy tym znacznie bardziej odporny na światło oraz wodę. Same drukarki można dostać już w kwotach od 500 złotych.

Innym rodzajem drukarek są drukarki termosublimacyjne – stosowane są coraz rzadziej ze względu na wysoki koszt tzw taśm drukowania. Służą głównie do wydruku zdjęć. Barwnik z taśmy nanoszony jest na materiał przy zastosowaniu czynnika cieplnego. Zaletą takiego typu druku jest wysoka jakość obrazu – przy użyciu dobrej jakości papieru otrzymujemy profesjonalne fotografie. Porównując drukarki atramentowe można zauważyć, że rozdzielczości druku wynoszą nierac aż4800 DPI, tymczasem w drukarkach termosublimacyjnych druk następuje w rozdzielczości 300DPI, a jest zdecydowanie wyższej jakości dzięki możliwości regulacji odcieni czynnika barwiącego przy odpowiednim manipulowaniu temperaturą. Drukarki termosublimacyjne drukują wieloprzebiegowo tj. nośnik po nadruku jest cofany, następuje przewinięcie wstęg drukującej do kolejnego koloru i barwnik nakładany jest ponownie. Ostatnią warstwę stanowi laminat dzięki któremu wydruk jest nieporównywalnie trwalszy od zwykłego atramentowego. Wadami wykluczającymi użycie biurowe jest konieczność używania papieru fotograficznego, niska wydajność taśm (starczają np. na wydrukowanie 30 zdjęć) oraz mały rozmiar nośnika.

Drukarki igłowe to właściwie echo przeszłości. Używane dziś właściwie tylko w firmach do wydruku na papierze ciągłym. Ich praca jest głośna, a zasada działania podobna do maszyn do pisania – igły uderzają w taśmę barwiącą nanosząc barwnik na papier. Zaletą jest oszczędność w eksploatacji, duża wydajność podczas druku ciągłego (ok 1500 wierszy na minutę) , możliwość używania papieru wielowarstwowego.

Drukarki 3D to najnowszy krzyk mody. Mają one przed sobą niechybnie dużą przyszłość ze względu na potencjalne możliwości zastosowania wydrukowanych na nich przedmiotów. Drukowanie przestrzenne to rzecz, która do niedawna była trudna do wyobrażenia. W tej chwili proces drukowania uzależniony jest tylko od stosowanego materiału drukującego oraz kubatury urządzenia. Do druku używa się tworzyw sztucznych np. abs, nylon, pva, rzadziej (w zastosowaniach przemysłowych) używa się żywic, gumy metalu. Ceny drukarek 3D zaczynają się od kilku tysięcy złotych, ale są to drukarki do zastosowań hobbystycznych osiągające przeciętną jakość „wydruku”. Coraz częściej pojawiają się przypadki wydruków ratujących życie np. elementów czaszek, kości, stawów, protez, itd. Są to aspekty pracy drukarek 3D które wróżą szerokie zastosowanie tego typu urządzeniom w przyszłości.

Drukarki specjalistyczne to cała reszta drukarek drukujących na niestandardowych nośnikach. Są to drukarki do etykiet, drukarki na papier rolkowy, etc. Ich zastosowanie związane jest z konkretną potrzebą.